Rozhodčí řízení
Nabízíme možnost přijetí funkce rozhodce ve spotřebitelských a v obchodních sporech. Předpokladem je mezi účastníky sjednání rozhodčí doložky nebo uzavření rozhodčí smlouvy.
Rozhodčí řízení je efektivní, rychlá a výrazně levnější alternativa ke zdlouhavému soudnímu procesu. Konečné rozhodnutí rozhodce má stejné právní účinky jako pravomocný rozsudek soudu , jehož splnění lze vymáhat i výkonem rozhodnutí či exekucí.
Předpokladem pro rozhodčí řízení je uzavřená rozhodčí smlouva mezi spornými stranami, či tzv. rozhodčí doložka v textu uzavřené smlouvy, kterou smluvní strany nahradí pravomoc soudu pravomocí konkrétního rozhodce případné spory rozhodnout.
Rozhodčí řízení má ve srovnání se soudním řízením řadu výhod, zejména:
- Možnost výběru nezávislého a odborně kvalifikovaného rozhodce oběma smluvními stranami sporu.
- Rychlost; doba potřebná pro ukončení rozhodčího řízení se pohybuje v rozmezí i několika týdnů. Důvodem pro rychlé řešení je nepřetíženost rozhodce jinými právními spory a rovněž fakt, že zpravidla v rozhodčím řízení není možnost odvolacího řízení (i když je toto zákonně umožněno).
- Neveřejnost rozhodčího řízení, která spočívá v nemožnosti účasti třetích osob jako veřejnosti při ústním jednání. Výhodou je tedy utajení existence sporu i výsledku řízení.
Spolupracujeme s rozhodcem JUDr. Janou Márovou, vedenou v seznamu rozhodců u Ministerstva spravedlnosti ČR pod č. 77.